Bebeğiniz Sık Sık Pişik Oluyorsa Bu Detayları Tekrar Gözden Geçirmeyi Unutmayın

Bebeklerde pişik sorunu genellikle bebeğin bez bölgesinde sık sık görülen cilt problemlerinden biridir. Anne ve babalar, bebeklerin bakımında bazı kritik noktalara dikkat ederek pişik oluşumunu önleyebilir veya en aza indirebilir. Bebeğin canını çok yakan ve yaşam kalitesini de olumsuz etkileyen pişik probleminin arkasında pek çok neden olabilir. Genellikle bebeğin sık sık nemlenen bez bölgesinde meydana gelen pişik, nadiren boyun, koltukaltı ve eklemlerde de kızarıklık şeklinde kendini gösterebilir. Anne ve babalar, bebeklerinin sık sık pişik olmasından şikayet ediyorsa bazı detaylara göz atarak bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirler.

Pişik Nedir?

Cilt problemleri arasında sık sık meydana gelen pişik, bebek bakımında en çok uğraşılan sağlık sorunlarından biridir. Bebeğin cildinde meydana gelen kızarıklık ve ilerlemesi durumunda yaralar halini alan pişik, bebeğin canını sıkan ve onu ağlatan bir durumdur. Bebeğin pişik yüzünden huzuru kaçtıkça ağlayacak ve anne babasının da panik durumuna geçmesine yol açacaktır. Bebeklerin daha sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmesi için bakım konusunda anne ve babaların bazı görevleri yerine getirmesi gerekir. Bu yüzden pek çok anne ve baba internet üzerinden bebeklerde pişik nasıl geçer sorusunun yanıtını aramaktadır.

Yenidoğan bebeklerde alt bezi kullanıldığı için sık sık karşılaşılan pişik, ciltte meydana gelen kızarıklık ve tahriştir. Pişik en çok bebeğin beziyle sarılan ve hava almayan bez bölgesinde meydana gelir. Genital bölgede yaygın görülen pişik bazı durumlarda koltuk altı ve eklem bölgelerinde de görülür. Pişik sorunu genel olarak bazı belirtilerle kendini gösterir. Anne ve babaları paniğe sürükleyen pişik sorununu tedavi etmek sanıldığı kadar zor değildir.

blank

Bebeklerde Pişiğin Belirtileri Nelerdir?

İlk defa anne ve baba olan kişiler pişik en kolay nasıl geçer sorusunun yanıtına geçmeden önce ilk olarak pişik oluşumunun nedenlerini ve belirtilerini takip etmelidir. Genellikle bebeğin nemli kalan bölgelerinde hassas derisinin tahriş olmasıyla gündeme gelen pişik için bazı katı kurallar vardır. Bebeklerde sık sık görülen pişiğin belirtileri şunlardan oluşur:

 • Bebeğin vücudunda pembe kırmızı renkli pütürlü dokular görülür.
 • Bebeğin hassas cildinde kabarcıklar oluşur.
 • Normal vücut sıcaklığına göre biraz daha sıcak bir bölge yaratır.
 • Bebeği canını yakan pişik ilerlediğinde onu huzursuz eder.
 • Gün içinde sık sık ağlayarak rahatsızlığını belli eder.
 • Özellikle bez değiştirme zamanlarında bebeğin aşırı huzursuz olması pişik sorununun belirtileri arasındadır.

Bebeklerin hassas cildinde kuruluk, kabarıklık ve kızarıklık olarak görülen pişik normal vücut sıcaklığına göre daha sıcaktır. Anne ve babalar, özellikle bez değiştirirken bu tür kızarıklıklar gördüğünde sorunun büyümemesi için hemen tedavi yöntemlerini araştırmalıdır. Günümüzde pişik tedavisinde kullanılan pek çok bitkisel ve doğal içeriğe sahip ürünler mevcuttur.

blank

Bebeklerde Pişik Neden Oluşur?

Bebeklerde pişik sorunu, her anne ve babanın sık sık yaşadığı cilt problemlerinin başında gelir. Yenidoğan bebeğin cildi çok hassas olduğu için nemli olması halinde çok kolay bir şekilde pişik yapabilir. Bebeklerde pişik oluşmasının ilk nedeni bebeğin vücudunun yeterince nemlendirilmemiş olmasıdır. Özellikle bez bölgesinde uzun süre havasız kalan bebeğin hassas cildinde kısa sürede pişik oluşumu gözlemlenebilir. Bebeklerde pişiğe neden olan durumlardan bazıları şunlardır:

 • Bebeğin hassas cildinin kuru kalması
 • Bebek cildinin yeterince nemlendirilmemesi
 • Bez yüzünden uzun süre havasız kalması
 • Bebek vücudunun banyodan sonra iyice kurulanmamış ve nemli bırakılmış olması
 • Bebeğin altını zamanında değiştirmeyince çiş ve kakanın uzun süre temas etmesi
 • Yaz aylarında bebeğin sık sık terlemesi ve cildinin havalandırılmaması
 • Bebeğin cildine uygun olmayan bez seçimi
 • Yaş ve kiloya uygun olmayan bez seçimi
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Ek gıdaya geçiş sürecinde alerji yapabilecek besinlerin tüketilmesi

Bebeklerde pişiğin nedenleri konusunda en sık karşılaşılan sebepler bunlardan oluşur. Dolayısıyla anne ve babalar, bebek bakım süreçlerinde yukarıda belirtilen durumlara dikkat ederek bebeklerinde pişik oluşumunu önemli ölçüde engellemiş olur. Bebeğin canını yakan ve sık sık ağlayarak huzursuz olmasına neden olan pişik sorununun çözümünde önemli ekipmanlar kullanılabilir. Her anne ve babanın bebekte pişik oluşumunu engellemek için dikkat etmesi gereken bu tür durumlar vardır. Ancak her bebekte pişik oluşumu aynı sebepten oluşmaz, bu nedenle mevcut duruma göre hareket edilmesinde fayda vardır.

Pişik Bebeği Nasıl Etkiler?

Pişik oluşumu sadece hassas cilde sahip bebeklerde değil yetişkinlerde de zaman zaman görülebilir. Ancak vücudunun herhangi bir bölgesinde pişik çıkan bebekler bu durumu ifade edemeyecekleri için sürekli bir huzursuzluk hali içinde olabilirler. Bebeğin eklem bölgelerinde, dolayısıyla da sürekli hareketli olan bölgelerde oluşan pişikler bebeğin günlük hareketlerini ve oyunlarını zorlaştırır. Emekleme döneminde de pişik sorunu görülebileceği için bu tür sorunlar bebeğin canını yaktığı için gün içindeki hareketini kısıtlar.

Aynı zamanda bez değişim zamanları da bebeğin en zorlu anları haline gelir. Bebek pişik olduysa bez değiştirme zamanında normalden çok daha zahmetli ve huzursuz bir süreç yaşanabilir. Üstelik bebeklerde geçmek bilmeyen pişik yüzünden her bez değişiminde hiç hesapta olmayan sorunlarla karşılaşılabilir. Anne ve babalar için bazı durumlarda pişik bebeğin canını çok yaktığı için onun iştahı da öncekine kıyasla azalabilir. İşte bu tür sorunlar yaşamamak için pişik oluşumuna mutlaka önem verilmeli ve tedavi için gereken tüm işlemler eksiksiz biçimde yapılmalıdır.

blank

Pişik tedavisi ve Önleme Yöntemleri

Hassas cilde sahip bebeklerde sık sık görülebilen pişik sorunu, esasında kendiliğinden de geçebilir. Fakat bu süreci hızlandırmak ve bebeği bir an önce rahatlatmak için bebeklerde pişik önleme yolları konusunda bazı kriterlere dikkat etmekte fayda vardır. Pişik genellikle özel bir tedavi gerektirmeden iyileşen bir sorundur. Pişiğin yeniden oluşmasını önlemek için bebek bakımında anne ve babaların şu detaylara mutlaka dikkat etmesi gerekir:

 • Bebeğin cildi kuru kalmamalı ve ihtiyaç duyulan her anda nemlendirilmelidir.
 • Bebek bezi ıslak kalmamalı ve her tuvaletten sonra en kısa sürede bez değişimi yapılmalıdır.
 • Bez değişimi sırasında bebeğin poposu eksiksiz olacak şekilde temizlenmelidir.
 • Pişik olan bez bölgesine rahatlatıcı ve tedavi edici kremler sürülebilir.
 • Pişik sorunu yaşayan bebeğin her gün bez olmadan vakit geçirmesine dikkat edilmelidir.
 • Pişik olan bölgenin zaman zaman havalandırılması önemlidir.
 • Bebeğin kilosuna ve ihtiyaçlarına en uygun bez modeli tercih edilmelidir.

Bununla birlikte pişik sorununun tedavisinde bebek bezinin kirli kalmaması da önemlidir. Bebeğin bezini değiştirirken sık sık pişik önleyici ve tedavi edici kremler kullanılabilir. Banyo sonrasında bebeğin vücudunun ıslak kalmaması önemlidir.

Bebeklerde Pişik Nasıl Tedavi Edilir?

Pek çok kişi bebeğinde geçmeyen pişik sorunu yüzünden çözümü farklı yerlerde aramaktadır. Anneler kimi zaman bebekte meydana gelen pişik sorunu için kendini suçlayabilir. Bu yüzden internet üzerinden annenin yedikleri bebekte pişik yapar mı sorusuna yanıt aranmaktadır. Ancak bu durumun bebekte pişik oluşumunu doğrudan etkileyebilecek herhangi bir unsur yaratmadığı bilinmektedir. Bebekte pişik tedavisi için özel hazırlanmış ve içeriğinde bitkisel özler bulunan kremler de kullanılabilir. Bu sayede anne ve babalar, her bez değişiminde pişik önleyen uygulamaları tercih edebilir.