Bebeğiniz Tuvalet Eğitimine Hazır Mı?

Bebeğiniz Tuvalet Eğitimine Hazır Mı?

Bebeğinizin Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Gösteren İşaretler!

İlk gülümsemesi, ilk kelimesi, ilk adımları… Zaman hızla akarken, minik yavrunuz artık bebeklikten çocukluğa geçme evresine geldi bile! Şimdi sırada, tuvalet eğitimi var. Peki, bebeğiniz tuvalet eğitimi için hazır mı?

Bazı bebekler 2 yaşında tuvalet eğitimine hazır olabiliyorken, bazı çocuklar için 3 – 3,5 yaşına kadar beklemek gerekebiliyor. Yine bazı çocuklar, birkaç gün içinde tuvalet eğitimini tamamlayabilirken, kimileri için bu süreç 1 yıla kadar uzayabiliyor. Tüm bunlar, bebeğinizin gelişiminin diğer çocuklardan önde veya geride olduğunu göstermez. Çünkü her çocuğun gelişim süreci farklıdır. Bu nedenle tuvalet eğitimine başlarken, onu diğer çocuklarla kıyaslamamalısınız.

Tuvalet eğitimi için sizi harekete geçirmesi gereken tek şey, bebeğinizin hem fiziksel hem de ruhsal gelişiminin hazır olduğunu anlamaktır. Çünkü çocuğunuz tuvalet kavramının ne anlama geldiğini anlamaya başlasa da, eğer fiziksel gelişimini yeteri kadar tamamlayamamış ve kasları gelişmemişse, lazımlığa gidene kadar tuvaletini tutamayabilir. Dolayısıyla yanlış zamanda tuvalet eğitimine başlarsanız, eğitim sürecinizin başarısızlıkla sonuçlanması kaçınılmaz olacaktır.

Peki, tuvalet eğitimi için bebeğinizin zihinsel ve bedensel gelişimini tamamladığını nasıl anlayabilirsiniz?

blank

Fiziksel Belirtiler:

Her zaman olmasa da bebeğiniz güne altını ıslatmadan başlıyorsa, gün içinde bezinin kuru kalma süresi 2 saati geçiyorsa, oturma ve çömelme gibi fiziksel kabiliyetlere sahip olduysa, yardım almadan üstünü giyip çıkartabiliyorsa ve altının ıslak kalmasından rahatsız olmaya başladıysa, bebeğinizin tuvalet eğitimi için fiziksel olarak hazır olduğu söylenebilir.

Zihinsel Belirtiler:

Çocuğunuz tuvaletinin geldiğini anlayabiliyorsa, ailedeki diğer kişilerin tuvalet alışkanlıkları ile ilgili sorular soruyorsa veya tuvalet ile ilgili terimleri öğrendiyse, zihinsel olarak olarak tuvalet eğitimine hazır olduğu söylenebilir.

*Tuvalet eğitimi sırasında kurtarıcınız olacak Minoris Organik Yüzey Temizleme Mendili’ni incelemek için buraya tıklayabilirsiniz!

Tuvalet Eğitiminde İşinize Yarayacak Bilgiler

Artık bebeğinizin tuvalet eğitimi için hazır olup olmadığına dair bir fikriniz oluştu. Şimdi sırada, eğitim sırasında işinize yarayacak bazı tüyoları öğrenmek var…

Eğitime başladığınız günden itibaren, çocuğunuza destekleyici cümleler kurun.

Lazımlığa oturduğunda tuvaletini yapmasa da ‘Aferim’ gibi kelimelerle motive edin.

Çocuğunuzun bezsiz dolaşmasına izin verin. İdrarını kaçırdığında, ‘Bir dahakine tuvalete yetişebileceğine inanıyorum.’ gibi cümleler kurabilirsiniz.

Tuvalet eğitiminin en zor kısmı, gece ıslatmaları olarak görülür. Bu nedenle gece yatırmadan birkaç saat önce çocuğunuzun sıvı alımını kesebilirsiniz.

Eğitim boyunca her tuvaletten sonra ellerini yıkaması gerektiği konusunda bebeğinizi bilgilendirin. Böylece el yıkama alışkanlığını da aynı süreçte kazandırmış olacaksınız.

*Minoris Organik El Sabunu’nu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz!

blank

Azarlamak Sizi Başarısızlığa Götürür

Tuvalet eğitimine başlarken en az bebeğiniz kadar sizin de bu sürece hazır olup olmadığınız çok önemli. Eğitim süresince bebeğiniz birçok kez altını ıslatabilir, geceleri tuvaletini yapması için onu kaldırmanız gerekebilir ya da kakasını lazımlığa yapmakta direnebilir. Unutmayın; sabırlı ve sakin olmanız ya da bebeğinizi strese sokacak durumların yaşanmasını önlemeniz, tuvalet eğitiminde sizi başarıya götürecek önemli noktalar olacaktır.

*Tuvalet eğitimi sırasında ihtiyaç duyacağınız Minoris Yüzey Temizleyici ürünü incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.