Bebek Deterjanlarını Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bir bebek sahibi olacağımızı öğrendiğimiz ilk günden doğum sürecine kadar pek çok hazırlık yapar, bebeğimizi en iyi ve sağlıklı şekilde büyütmek için neler yapmamız gerektiğini öğrenmeye çalışırız. Bebeğimiz için yaptığımız alışverişlerde en iyi, en sağlıklı, en güzel ürünleri seçmeye çalışırız.

Yatağından, lambasına, halısından, komodinine, bebek arabasından, yürütecine, giysisine ve hatta bezine kadar her şey özenle seçer, bebeğimizi olumsuz etkilerden korumaya çalışırız.

Bebeğin doğumundan itibaren yüzleştiğimiz süreçlerden biri de sürekli yıkanması gereken giysiler. Bu noktada her şeyi özenle seçerken “bebeğimizin giysilerini yıkayacağımız deterjana da aynı özeni gösterdik mi?” ilk sorgulamamız gereken konu bu.

Bebeklerin cildi, cilt florası henüz gelişmediği ve bu yüzden vücudu zararlı etkilerden koruyan yararlı bakterilerin oluşmaması ve hatta keratin tabakasının da henüz tamamlanmamış olması nedeniyle son derece hassas,  tahrişe, dermatolojik ve alerjik reaksiyonlara açıktır.

blank

Seçeceğiniz bebek kıyafetlerinde bu hassasiyeti göz önünde bulundurarak, doğal liflerden üretilen, esnek yapıdaki, terletmeyen kumaşların kullanılmış olmasına dikkat etmeli, kimyasal boyaların kullanılmamış olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca bebeğiniz için tehlike oluşturabilecek, ipler, düğmeler, sert malzemeler de giysilerde kullanılmamalıdır. Önerilen biçimde bebek kıyafetlerini seçtiniz.

Peki, bunların temizlenmesinde kullanacağınız deterjanlar nasıl olmalı? Bebek deterjanlarını seçerken nelere dikkat etmeli?

İlk dikkat etmeniz gereken şey bebekler için üretilen özel temizlik malzemelerini kullanmanız gerektiği. Bebek için üretilen bir deterjan tercih etmelisiniz.

Peki, seçeceğiniz bebek deterjanın özellikleri nasıl olmalı? Deterjanın içeriğinin temiz olması çok önemli. Seçeceğiniz deterjanda boya, parfüm, paraben, sls, klor ve fosfatın bulunmaması gerekli. Deterjanın dermatolojik olarak test edilmiş olması önemli. Seçilen deterjanın ciltlerine uygun, kokusuz olması da bir o kadar dikkat edilmesi gereken bir konu.

Seçim yaparken göz önünde bulundurmamız gereken bir diğer husus da deterjanın kalıntı bırakmaması. Doğal içerikli deterjanlar çok fazla köpürmez. Aslında çok köpüren deterjanlar bizi mutlu eder ve daha iyi temizlediklerini düşünmemize neden olur. Bu bir yanılgıdır. Unutmamalıyız ne kadar bol köpük o kadar kimyasal madde.

Bebeğinizin hassas cildi için deterjan seçimi yaparken organik deterjanları da incelemeyi ihmal etmeyin. Son yıllarda yapılan araştırmalar ve yayımlanan makaleler seçilen deterjanların organik olması gerektiği savunuluyor. Bu sadece bebek ve çocuklar için değil yetişkinler için de aynı şekilde. İçeriğindeki maddeler bakımından cilt dostu olan organik deterjanlar eskisi gibi zor bulunmuyor. Geçtiğimiz yıllara göre üretimi daha yaygın, fiyatları daha makul.

Antialerjik Çamaşır Deterjanının Faydaları Nelerdir?

blank

Organik deterjanların farkı nedir?

Organik deterjanlar içeriğinde diğer deterjanlar gibi yoğun kimyasal barındırmaz. Ekstra köpürtücü, ağartıcı maddeler bulunmaz. Bu kimyasallar çok uzun süre yıkansa da mutlaka kıyafetlerde minik kalıntılar bırakır. Bu da bebeğinizin hassas cildi için alerjik reaksiyonlar, kızarıklıklar ya da farklı deri hassasiyetini tetikleyebilir. Organik deterjanlarda ise bu risk bulunmaz.

Market deterjanlarının en çekici yönü olan güzel kokular ise organik deterjanlarda bulunmuyor. Bu hoş kokular hepimiz için cezbedici ancak kullanılan kimyasallar düşünüldüğünde o kadar da hoş bir durum yok. Parfüm, esansiyel yağlar, koku verici kimyasallar… Tümü kıyafetlerde kalıntı yapan, solunum yoluyla birlikte alınabilecek kimyasallardan.

Bu nedenle kullanımı tercih edilmiyor. Bunun yerine doğal yollardan elde edilen doğal yağlar ve aromatik kokular kullanılıyor. Tamamen katkısız elde edildiği için de çok yoğun ya da uzun, günlerce kalan bir kokuya maruz kalmıyorsunuz.

Temizleyici özelliği ise yine doğadan geliyor. Her evde bulunabilen ve kullanılabilen maddeler özel geliştirilerek deterjanın içinde yer veriliyor. Karbonat, sirke, limon gibi temizleyici özellikteki ürünler organik deterjanların temelini oluşturuyor.

Kısaca; bebek ve çocuk deterjanlarını seçerken içeriğinde yoğun kimyasallar barındırmayan, alerji, astım gibi solunum yollarını zorlayacak kokulardan uzak, doğadan gelen mucizevi maddelerin birleşimiyle oluşmasına dikkat etmelisiniz.

Yenilenen formülü ile Minoris Baby Organik, Antialerjik Bebek Deterjanı ürününe buradan ulaşabilirsiniz.