Bebek Şampuanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Şampuanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Minik bebeğiniz dünyaya gözlerini açtıktan sonra, hayatınızdaki en güzel aktivite onu öpüp koklamak oluverir… Çünkü bebeğinizin mis kokulu, yumuşacık cildi; dünyada eşi benzerine az rastlanır bir yapıdadır. Böylesine narin ve hassas cilt ise elbette çeşitli problemlere ve tahrişlere açık haldedir. Bu nedenle bebeğiniz için aldığınız her bir ürün, en az bebeğiniz kadar hassas ve özel olmalıdır. Özellikle miniğinizin saç bakımı ile ilgili aldığınız ürünler, onun sağlığı açısından hayati öneme sahiptir. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız makalede; siz değerli annelerimiz için bebek şampuanı seçilirken dikkat edilmesi gerekenler neler, hepsini tek tek ele aldık…

blank

Parabene Dikkat!

Kişisel bakımımız için satın aldığımız ürünlerin çoğunda bilmediğimiz yüzlerce madde var. Bunlardan bazıları yararlıyken, bazıları içten içe bize zarar veriyor. Bu kimyasal maddelerden en tehlikelisi ise  kesinlikle paraben… Ürünlerin raf ömrünü uzatmak ve bakteri oluşumunu önlemek için çoğu kişisel bakım ürününde bulunan parabenin, yapılan çok sayıda araştırma ile insan sağlığını tehdit ettiği, egzama gibi çeşitli cilt sorunlarına yol açtığı, hatta kanserle dahi ilişkilendirildiği biliniyor. Bu nedenle, sadece bebek şampuanı alırken değil, kendiniz için satın aldığınız ürünlerde de paraben olmamasına dikkat etmelisiniz. Ucuz olması sebebiyle çoğu kişisel bakım ürününde kullanılan parabenin, etikette methylparaben, ethylparaben, buthylparaben veya benzylparaben isimleriyle de yer alabileceğini unutmayın.

*Minoris Saç ve Vücut Şampuanı’nı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Güzel Kokuyor Ama…

Güzel kokulu ürünler hepimize cazip gelir. Dolayısıyla bebek bakım ürünleri seçerken içinde parfüm olması, sizin için çok da önemli bir problem gibi görünmeyebilir. Ancak bebeklerin cildi,  biz yetişkinlere kıyasla çok daha hassas, narin ve duyarlıdır. Bu sebeple içinde parfüm olan ürünler, bebeğinizin cildinde çeşitli alerjilere neden olabilir; kızarıklık veya kaşıntı gibi şikâyetler oluşabilir. Dolayısıyla en güvenli bebek şampuanları, parfümsüz olanlardır. Zaten dünyanın en güzel kokusu bebeğinizin kokusu, öyle değil mi?

blank

Etiketi En Az Bebeğiniz Kadar Temiz Olsun!

Elinize herhangi bir bakım ürünü alın ve arkasını çevirip etiketine bakın… Ne kadar fazla kimyasal madde var değil mi? Üstelik, pek çoğumuz bu maddelerin ne olduğunu bile bilmiyoruz… İşte bu noktada, yenidoğan şampuanı veya çocuk şampuanı alırken aradığınız bir diğer kıstas da etiketinin kısa, yazanların ise zararsız kimyasallar olduğunu görmek olmalıdır. Örneğin bu listede; SLS, SLES, ALS veya boya gibi maddeler asla olmamalıdır. Pek çok şampuan, sabun, diş macunu veya vücut jellerinde bulunan ve köpürtme özelliği nedeniyle kimya sektöründe sıkça kullanılan bu maddeler cildi tahriş etmekle kalmayıp, pek çok deri hastalığına davetiye çıkartmaktadır.

*SLS, SLES, ALS ve boya içermeyen Minoris Organik Yenidoğan Köpük Şampuan’ı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Hassas Gözlere Hassas Şampuan

Banyo vakti, başlarda bebekler için korkutucu olabilir ama zamanla sudan çıkmak istemezler. Bu sebeple özellikle ilk aylarda, bebeğinizin gözünü yakan şampuanlar kullanırsanız, banyo vakti bebeğiniz için daha da korkutucu hâle gelebilir. Ama seçeceğiniz bebek şampuanı göz yakmayan özellikte olursa, değmeyin bebeğinizin eğlencesine!

blank

Organik Bebek Şampuanı Tercih Edin

Organik bebek şampuanları, bebeklerin narin cildi düşünülerek üretilir. Dolayısıyla içinde bebeğinizin sağlığını tehdit edecek herhangi bir madde bulunmaz. Kolay durulanır yapıdadırlar ve aslında yukarıda değindiğimiz pek çok özelliği bünyesinde barındırırlar. Bu nedenle bebek şampuanı alırken tercihiniz mutlaka organik yenidoğan şampuanı veya organik bebek şampuanından yana olmalıdır.