Biberon Çürüğü Nedir

BİBERON ÇÜRÜĞÜ NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Biberon çürüğü nedir? Bebeklerin üst kesici dişlerinde başlayan ve çabuk ilerleyen bir çürük tipidir. Küçük yaştaki çocuklarda da görülebilir. Başlangıçta diş minelerinde tebeşirimsi beyaz lekeler ile başlar. Zamanla minede doku kayıpları olur ve beyaz lekeleri sarı-kahverengimsi lekelere dönüşür. Yetersiz ağız bakımı ve yanlış beslenme en önemli nedenlerinden biridir. Dikkat edilmediği takdirde ve tedavisinin ihmal edilmesi nedeniyle asıl dişlerde de yapısal bozukluğa neden olabilir.

Pek çok annenin bebeğime biberon da vermiyorum, emzik de ama yine de biberon çürüğü oluşmuş şeklindeki şikayetinden de anlayacağınız gibi, adlandırılışı nedeniyle suçlusu biberonlar gibi gözükse de asıl suçlu biberonun içindeki süttür. İnek sütü veya anne sütü doğal olarak çok miktarda şeker (laktoz) içerir. Bebeklerin gece yatmadan önce anne sütü alması ya da biberonla beslenmesi ağız içinde süt birikmesine ve bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşmasına neden olur. Uyku sırasında tükürüklenmenin az olması nedeni ile de  bakterilerce üretilen asit diş minesinin zarar görmesini kolaylaştırır. Yetişkinler için ağız bakımı ve diş temizliği ne kadar gerekli ise bebekler ve çocuklar için de o kadar gereklidir. Gece beslenmesi sonrası bebeklerde ağız temizliğinin yapılmaması biberon çürüğünün oluşmasının en önemli nedenidir.

Bir diğer neden anneden veya bakıcıdan bebeğe geçen bakteriler. Bu bakteriler tükürük yoluyla bulaşır. En yaygın geçiş nedenlerinden biri, mamanın sıcaklığına bakmak veya yere düşen emziği temizlemek amacıyla anne veya bakıcının bebeğin beslendiği biberon veya kaşığı kendi ağzına sokmasıdır. Bebeğin yeterli florür almaması da biberon çürüklerini tetikleyen faktörlerden biridir.

blank

Peki, biberon çürüklerinin oluşmaması için neler yapmak gerekiyor?

Uzmanların söylediğine göre 1. Yaştan itibaren bebeğin uykuda beslenmesine izin vermemek iyi bir önlem olabilir. Ayrıca bebek küçükse nemli bir tülbent yardımıyla her beslenme sonrası diş temizliğinin yapılması ağız ve diş sağlığı açısından gerekli. Biraz daha büyük çocuklarda bu bakım diş fırçası ile yapılabilir. İlk diş çıkarımından itibaren çocukların dişlerinin macunsuz olarak ya da florür içermeyen macunlarla diş fırçası ile temizlenmesi gerekiyor.

Tüm dişler tamamlandığında diş ipi kullanımı da bebeklerin diş sağlığı açısından önemli. Hiçbir şey yapma imkanınız yoksa beslenme sonrasında su içirerek bebeklerinizin ağzının temizlenmesine ve bakteri ortamının bozulmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ara öğünlerde karbonhidratlı yiyecekler yerine lifli, posalı havuç gibi gıdalar vererek dişlerin temizlenmesine katkıda bulunmanız da mümkün. Bebeklerinizin sütlerine, mamalarına yüksek şeker içeren (bal, reçel) gıdalar koymaktan kaçının. Bebeklerinizi biberon kullanımından vazgeçirerek bardaktan içmeye teşvik edin. En önemlisi de 1. Yaştan itibaren bebeğinizin dişlerini yılda bir kez düzenli olarak kontrol ettirin.

Toplumdaki genel yanılgılardan biri, nasılsa esas dişler süt dişlerinin yerine gelecek düşüncesi ile oluşan biberon çürüklerine önem vermemek. Tedavinin gecikmesi kalıcı dişlerin sağlıklı ve düzgün çıkmasına engel olabilir.

Organik Bulaşık Makinesi Deterjanının Faydaları Neler? Bebek Bulaşıkları Nasıl Yıkanmalı?

blank

Biberon çürüğünün belirtilerinden yukarıda söz ettik diğer belirtilerinden de bahsetmeden geçmek olmaz. Konuşma bozuklukları, ağızda lekeler, ağız ve diş enfeksiyonları, diş iltihaplanmaları ve kırılmaları, yemek yerken zorlanma, ağrı ve acı.

Biberon çürüğü tedavisi nasıl yapılır konusu da önemli tabii.  İlk hareket bir diş hekiminden yardım almak. Çürüğün şiddeti tedavinin şeklini de belirler. Hafif çürüklerde dolgu, ilerlemiş çürüklerde çekim yöntemine başvurulabilir. İltihaplı durumlarda tedavi için önce iltihabın kurutulması gerekir. İlaç tedavisinin ardından gereken tedavi yöntemi hangisi ise ona başvurulur.

Biberon çürüklerinin tedavi edilmemesi halinde neler olur?

Tedavi edilmeme durumunda çocuğunuzun daha zorlu bir rahatsızlıkla karşılaşması çok olası. Diş eti enfeksiyonları, enfeksiyonlar nedeniyle kist oluşumu, beslenme yetersizliği ve gelişim geriliği, kalıcı dişlerin zarar görmesi ve estetik bozukluk…  Bunlar ve daha birçok diş ve diş eti rahatsızlığına neden olabilir. Tüm bu sorunlara engel olmanın yolu da erken yaşlarda çocukları ağız ve diş bakımı konusunda eğitmektir. Düzenli olarak ağız ve diş bakımı, sonrasında doktorun önerdiği yaştan itibaren diş hekimi ziyaretleriyle bu sorunları çözebilirsiniz.