Biberon Temizliğinde Nelere Dikkat Etmeli?

Bebeklerin beslenmesinde en önemli ekipmanlardan biri olan biberonun ideal şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Sağlık açısından sorun yaşanmaması ve kötü koku gibi problemleri de gidermek için “Biberon nasıl temizlenmeli?” sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, bu yazımızda öğrenmek isteyeceğiniz tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Her anne ve babanın ya da bebek bakımıyla ilgilenen kişilerin mutlaka bilmesi gereken detaylar ile biberon temizliğini en ideal şekilde yapabilirsiniz.

Bilindiği üzere biberonlar bebeklerin sağlıklı ve yeterince beslenmesi için gerekli olan ekipmanların başında gelmektedir. Ancak içinde süt ya da mama kalıntısı olduğunda biberonlar sağlık açısından problem yaratabilecek düzeye gelmektedir. Bununla birlikte zaman zaman kötü kokular oluştuğu için bebeğin beslenme kalitesini de olumsuz etkileyen bir durumdur. Doğru ve pratik teknikleri uygulayarak yapacağınız biberon temizliği sayesinde bebeğinize ihtiyaç duyduğu hijyenik ve sağlıklı ortamı kolaylıkla sunabilirsiniz.

blank

Biberon Temizliğinde Nasıl Yapılır?

Biberon temizleme konusunda annelerin tedirgin olduğu bazı hususlar vardır. Öncelikle metabolizması yeni gelişmekte olan bebeklerin vücuduna zararlı maddeleri ve kimyasalları sokmamak için biberon temizliği konusunda ayrı bir önemle yaklaşmak gerekmektedir. Günlük yaşamda bulaşıklarda kullanılan kimyasal ürünlerin bebek biberonlarına temas etmemesi çok önemli bir konudur. Biberon temizliğinin önemine değinecek olursak şu sebeplerden dolayı uygun materyaller ve yöntemler kullanılarak biberon temizliği yapılmalıdır:

 • Bebeğinizin vücudunda hastalık yaratabilecek zararlı mikrop ve bakterilerin biberondan atılması,
 • Biberonda bebeğin beslenme kalitesini düşürecek kötü kokuların oluşması,
 • Biberon gibi doğrudan bebeğinizle temas halinde olan tüm beslenme ekipmanlarında kimyasal maddeler kullanılmadan hijyenik koşullar sağlanması
 • Bebek bakımında sağlıklı olan ürünlerin tercih edilerek biberonların her beslenme öncesi ideal koşullara getirilmesi

Bebeğinizin ev içinde temas edeceği tüm materyallerde olduğu gibi biberonlarında da yüksek seviyede hijyen ortamı oluşturmak tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır. Bebek ürünleri arasında en çok kullanılan ve annelerin eli ayağı rolünde olan bu yardımcı ürünlerin temizliğini bilinçli şekilde yapmak için gerekli tüm püf noktalarına değinilmelidir.

Yeni Alınan Biberonlar Nasıl Temizlenmeli?

İnternet üzerinden veya çeşitli ortamlardan satın aldığınız yeni biberonların kullanım öncesinde mutlaka ideal şekilde temizlenmesi şarttır. Bebeğinizin beslenmesinde yeni aldığınız biberonu doğrudan kullanmanız kesinlikle tavsiye edilmez. Her ne kadar temiz ve hijyenik gözükse de mutlaka temizleme işlemlerine tabi tutulması gereken bu biberonlar için uygulayabileceğiniz temizlik yöntemleri basittir. Yeni alınan biberon temizliği sırasında kullanabileceğiniz yöntemler, diğer bebek ürünlerinin temizliğindeki pratikler ile hemen hemen aynıdır.

İster yeni alınmış olsun isterse de uzun zamandır kullanılan bir biberon olsun temizlik sürecinde kullanılan deterjanın yani temizlik ürünlerinin kimyasal bileşenler içermemesi çok önemlidir. Bebek bakım uzmanlarının da tavsiye ettiği gibi organik bebek deterjanları gibi özel geliştirilen ürünleri satın alabilirsiniz. Ayrıca biberonun içinde kalan süt artıkları, bekledikçe farklı bakterilerin gelişmesine neden olacağı için siz fark etmeden bebeğinizin bağırsak ve genel sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla bebek biberonlarını tavsiyelere uygun koşullarda temizlemeniz çok önemlidir.

blank

Biberon Temizliğinde Kullanılan Doğal Temizlik Ürünleri

Günümüzde bebek bakımını üstlenen kişilerin eli kolu rolünü üstlenen bazı bebek hijyen ürünleri bulunmaktadır. Doğal temizlik ürünleri sınıfına giren bebek biberon temizleme deterjanı, dünyaca ünlü markaların özel olarak geliştirdiği formüle sahip bir temizlik ürünüdür. Bununla birlikte sadece biberon temizliğinde olmasa da bebek ile doğrudan temas eden tüm plastik ekipmanların temizliğinde kullanılan doğal temizlik ürünlerinden bazıları şunlardır:

 • Parfüm, paraben ve klor gibi kimyasal içermeyen doğal deterjanlar
 • Bebek biberon temizleme deterjanları
 • Biberon fırçası
 • Karbonatlı su kullanımı

Uluslararası standartlarda testlerden geçirilmiş ve hassas olan bebek sağlığına zararı olmadığı tespit edilmiş markaların piyasaya sürdüğü biberon temizleme deterjanları büyük ilgi görmektedir. Siz de bunların yanı sıra piyasadaki diğer güvenilir ve markalı bebek hijyen ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bebek biberonunun her kullanıma hazır hale getirebilmesi için anneler ve bebek bakımını üstlenen kişiler tarafından kullanılan doğal temizlik ürünleri, bu alanda büyük fayda sağlamaktadır.

Biberon Kokusunu Giderme Yöntemleri Nelerdir?

Biberonların içinde kalan süt ve mamaların çok uzun zaman kalmasa bile kısa sürede kötü koku yaptıkları bilinmektedir. Süt ve mama artıkları, oda sıcaklığında kaldığı süre boyunca değişim geçirerek bakterilerin çoğalmasına neden olur. Biberon içinde artan bakteriler hem beslenme konusunda bebeğin vücut sağlığını olumsuz etkilemekte hem de biberon içinde kötü koku yaratarak beslenme kalitesini düşürmektedir. Kötü kokulu biberonlar bebeğinizin standart ve ideal beslenme alışkanlıklarını olumsuz etkileyerek onun iştahtan kesilmesine neden olabilir.

Pek çok anne “Biberon kokusu nasıl gider?” sorusunun yanıtını arayarak bebeklerinin daha kaliteli ve ideal bir şekilde beslenmesine özen göstermektedir. Çünkü kötü kokan biberonlar, bebeğin beslenme düzenini bozar ve iştahının kesilmesine yol açar. Bu sorunla karşılaşmamak için biberonda oluşan kötü kokuyu gidermek için şu hususlara dikkat edilmelidir:

 • Biberonlar her kullanımdan sonra içinde mama veya süt kalmayacak şekilde durulanmalıdır.
 • Biberon durulaması sırasında vaktiniz yoksa hemen çeşme suyu ile yıkayıp, bir sonraki kullanım öncesinde detaylı bir şekilde temizlemek için kenara ayırabilirsiniz.
 • Eğer biberonun içinde mama ve süt artıkları kalmış ve artık kötü koku iyice kendini ortaya çıkarmışsa doğal temizlik ürünleri kullanarak detaylı temizlik yapmak gerekir.
 • Biberondaki kötü kokuyu engellenenin en pratik yöntemi biberon fırçası ve biberon deterjanı kullanarak doğal yollardan hijyen sağlamaktır.
 • Biberondaki kötü kokuyu engellemek için kesinlikle çeşitli güzel kokularla geliştirilmiş formüle sahip bulaşık deterjanları kullanılmamalıdır.
 • Bebeğin damak zevkini bozmamak ve iştahını olumsuz etkilememek için biberonun içine farklı koku ve esanslar uygulanmamalıdır.

Görüldüğü üzere biberon kokusu giderme konusunda anne ve babaların mutlaka dikkat etmesi gereken hususlar bu şekilde sıralanmaktadır. Bebek bakımında bu detaylara dikkat edilmemesi halinde bebeğin sağlığı olumsuz etkilenebilir veya iştah problemleri ortaya çıkabilir. Gelişimin en önemli aşaması olan anne sütü ve mama ile beslenme aşamasında mutlaka biberonun hijyenik olmasına özen gösterilmelidir.

blank

En İyi Biberon Temizliği Yöntemi Hangisidir?

Biberon temizleme konusunda en iyi ve pratik yöntemler genellikle yoğun şekilde tercih edilmektedir. Biberonun çok iyi şekilde durulanmasını da kapsayan yöntemi şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Biberonu temizlerken içerisinde kullanacağınız deterjanın kimyasal içermemesi gerekir.
 • Organik temizlik malzemesi kullanarak ideal şekilde temizlik yapılmalıdır.
 • Her beslenme sürecinde biberon içinde mama ve süt kalıntısı bırakmamaya özen gösterilmelidir.
 • Yeni alınan biberonlarda suyun altında uzun süre çalkalama yapıldıktan sonra kaynamış suda 5 dakika kadar bekletilmesi gerekir.
 • Biberonlara hiçbir şekilde kimyasal içeriğe sahip deterjanlar temas ettirilmemelidir.
 • Yarım ay şeklinde olan biberon fırçaları kullanılarak hem biberonun içi hem de ağızlık kısmını fırçalayarak temizlemeniz gerekir.
 • Parfüm, paraben ve klor içeren temizlik ürünlerinden uzak durulmalıdır.
 • Tencerenin içine su doldurup beyaz sirke ve karbonat ile karışım hazırlayarak biberon ekipmanlarının bu suda bekletilmesi de faydalıdır.