Bor Nedir? Ne İşe Yarar? Bor Nerelerde Kullanılır?

Bor Nedir? Ne İşe Yarar? Bor Nerelerde Kullanılır?

Çevre Dostu, Doğal, Ekonomik: Bor Mineralini Yakından Tanıyalım!

Geleceğin madeni olarak kabul edilen bor, yeni kullanım alanları keşfedildikçe önemi giderek artan doğal bir elementtir. Türkiye olarak, dünyada tespit edilmiş bor madeni miktarının yaklaşık %72.8’ine sahibiz. Bu da ham madde açısından oldukça avantajlı bir konumda olduğumuzu gösteriyor. Peki, biz bor hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Gelin bu yazımızda, ürünlerimizin temel içeriği olan bor mineralini yakından tanıyalım!

Bor Nedir?

Bor; periyodik tabloda B simgesi ile gösterilen, atom numarası 5 olan, ısılara dayanıklı ve sert yapılı bir elementtir. Biz adını son yıllarda duymaya başlasak da bor madeni aslında 4000 yıl önce ortaya çıkarılmış ve ilk kez Tibet’te kullanılmıştır. Sonraki dönemlerde ise Sümerler ve Hititler altın ve gümüş işçiliğinde, Mısır medeniyeti mumyalama işleminde, Romalılar ise cam işlemelerinde bu madeni kullanmaya devam etmiştir. Saf halinin ise ilk kez 1808 yılında Fransız kimyager J. L. Gay Lussac ve Baron L. J Thenard ile İngiliz kimyager H. Davy tarafından elde edildiği bilinmektedir.

Yani, biz aslında yeni yeni önemini kavramaya başlasak da bor, çok eski yıllardan beri kullanılan değerli bir elementtir. Peki, günümüzde bor hangi alanlarda kullanılıyor?

Bor Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Bor madeni, stratejik açıdan topraktan çıkartıldığında, hem rafine haliyle hem de ham madde olarak insan yaşamının her alanında kullanılabilecek olan endüstriyel madenler içinde yer alıyor.

Şimdilerde 500 civarı farklı kullanım alanı olan bor, günümüzde en çok cam ve seramik sanayisinde kullanılıyor. Bunun yanında;

  • Savunma sanayisi,
  • Nükleer sanayi,
  • Otomotiv sanayi,
  • Kağıt sanayi,
  • Fiber optik sanayi,
  • İlaç ve kozmetik sektörü,
  • Tarım sektörü
  • Enerji ve inşaat sektörü
  • Tıp ve
  • Temizlik sektöründe kullanılmaktadır.

Şimdiye kadar bor ile ilgili yapılan çalışmalar ve halen sürdürülmekte olan araştırmalar ile borun yeni kullanım alanları keşfedilmeye devam ediliyor. Günümüzde uzay teknolojisinde de kullanılan bor mineralinin, yakın zamanda tüm kara ve deniz taşıtlarında kullanılabilmesi planlanıyor.

Bor madeninin hafif olması, sürtünmeyi azaltması, ısıya karşı dayanıklılığı ve enerji verimliliği gibi özellikleri yeni yeni keşfedilmeye başlandığı için, hemen hemen her sektör bor madenini işlemeye başladı. Bakterisit özelliği ile temizlik sektörünün de ilgisini çeken bor, günümüzde geleceğin madeni olarak görülüyor.

Türkiye’de Bor

Türkiye, dünya bor rezervlerinin neredeyse %73’üne sahip. Ülkemizdeki bilinen bor yatakları ise Eskişehir, Kütahya, Balıkesir ve Bursa’da bulunuyor. Rezerv açısından en çok bulunan bor mineralleri ise Kolemanit ve Tinkal’dir.

Bor ürünleri Türkiye’de en çok cam (%36) ve seramik (%31) sektöründe kullanılıyor. Ardından %9’luk pay ile Minoris Baby’nin öncülük ettiği temizlik sektörü geliyor.

Bor İnsan Sağlığına Zararlı mı?

Bor; insan vücudunda az da olsa ihtiyaç duyulan bir mineraldir. Bu ihtiyacımızı gün içinde besinler ve su yoluyla dışarıdan alıyoruz. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamada; yetişkin bir bireyin günlük 1 – 13 mg arası bor tüketebileceği belirtildi.

Sağlık sektöründe her geçen gün kullanım alanı artan bor, birçok tedavide etkin sonuçlar vermeye başladı. Örneğin besinler yoluyla tüketilen bor mineralinin, halsizlik ve stresi minimum düzeye indirdiği kanıtlandı. Farklı bir çalışmada ise borun insan vücudundaki bakır ve magnezyum gibi elementlerin emilimini arttırdığı ve bu sayede kemiklerin güçlenmesine yardımcı olduğu saptandı.

Hali hazırda bor, günümüzde alerjik hastalıkların tedavisinde, psikiyatride, kemik gelişiminde ve menopoz tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Borun faydaları keşfedildikçe, sağlık sektöründe daha da yaygın bir şekilde kullanılacağı tahmin edilen bu mineralin, insan veya diğer canlıların sağlığını tehdit edecek herhangi bir olumsuz etkisinin bulunmadığı biliniyor.

Neden İçeriğinde Bor Olan Temizlik Ürünleri Kullanmalıyım?

Hemen hemen her sektörde kullanılmaya başlanan bor minerali; ekonomik, doğal, çevre dostu ve hijyenik olması nedeniyle temizlik sektöründeki firmaların da ilgisini çekiyor.

Bakterisit Özelliği Bulunuyor

Son yıllarda yapılan araştırmalar ile borun, günlük hayatta karşılaştığımız bakterilere karşı %70 oranda bakterisit etki gösterdiği keşfedilmiştir. Bu da bor mineralinin hijyenik ve antibakteriyel bir madde olduğunu kanıtlıyor.

Aile Bütçenize Dosttur

Petro-kimya içerikli deterjanlar, çamaşırların üzerinde kimyasal kalıntılar bırakarak kıyafetlerin kullanım ömrünü kısaltır. Aynı şekilde yoğun kimyasal barındıran yüzey temizleyici ürünler de ahşap, parke, fayans, mermer ve diğer pek çok yüzeyde zamanla tahribat oluşumuna neden olarak ekonomik anlamda zarara neden olabilmektedir.

İçeriğinde bor olan temizlik ürünleri ise ne çamaşırlarda ne de yüzeyde kimyasal kalıntıya sebep olur. Bu sayede kıyafetlerinizi uzun yıllar kullanabilir, evinizdeki yüzeyleri çizmeden veya zarar vermeden temizleyebilirsiniz.

Doğal ve Çevre Dostudur

Ülkemizin en değerli yeraltı kaynaklarından biri olan bor, doğal bir mineraldir. Bor ile ilgili yapılan araştırmaların hiçbirinde, bu mineralin insan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamıştır. Borun doğal bir maden olması, aynı zamanda onu doğaya ve diğer canlılara dost bir madde kılmaktadır.

Bordan Gelen Sağlık!

Minoris ailesi olarak, ürünlerimizin çoğunda doğal ve hijyenik bir mineral olan bor kullanıyoruz. Bu sayede sizlere hassas bir temizlik imkânı sağlarken, sizi ve ailenizi ağır kimyasal maddelerden ve onların toksik etkilerinden koruyabiliyoruz.

Bor içeren organik ürünlerimizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz!