Çocuğunuz İçin Doğru Diş Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Diş Bakım Önerileri

Çocuğunuz İçin Doğru Diş Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Diş Bakım Önerileri

Bebeklerde Ağız ve Diş Hijyenine Dair Merak Edilen Her Şey!

Sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olabilmemizin teminatı, bebeklik döneminde doğru yapılan ağız bakımıdır. Dolayısıyla anne babalar, bebeklerinin ağız içi temizliğini doğumdan itibaren mutlaka günlük rutinleri haline getirmeliler.

Hazırladığımız yazıda; yenidoğan döneminden 3 yaş grubu çocuklara kadar, ağız bakımının nasıl yapılması gerektiği ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Yenidoğan Döneminde Ağız Bakımı

Anne babaların çoğu, yenidoğan döneminde bebeğin hem dişinin olmaması hem de ek gıdaya henüz başlamamış olması gibi sebeplerle ağız bakımını atlayabiliyor. Oysa yenidoğanların ağzı, süt ve formül mama kalıntıları nedeniyle bakteri üretimine çok müsaittir. Eğer ağız hijyeni sağlanmazsa, pamukçuk gibi pek çok problemle karşılaşılabilir. Bu nedenle bebeğinizin ağız bakımını, doğumdan sonra günlük rutininizin bir parçası haline getirmelisiniz. Peki, yenidoğan bebeğin ağız temizliği nasıl yapılır?

Yenidoğan bebeklerin ağız içi temizliğini bir tülbent, müslin veya gazlı bez yardımıyla yapabilirsiniz. Önceden kaynatıp ılıttığınız suya gazlı bezi batırıp işaret parmağınıza dolamanız yeterli. Bu bezle bebeğinizin dilini, yanak içini ve damaklarını çok bastırmadan günde 1 defa temizleyebilirsiniz.

blank

Diş Çıkarma Döneminde Ağız Bakımı

Bebekler ilk dişini genellikle 6.–10. ay arası çıkarır. İlk dişi çıktıktan sonra, diğer dişleri de birbiri ardına kendisini göstermeye başlar. İşte tam da bu aşamada artık profesyonel ağız bakımı başlamalıdır. Çünkü 6. ay ile birlikte ek gıdaya başlayan bebeğinizin yedikleri, dişleri etrafında birikerek bakteri üretmeye başlar. Bu yüzden ilk dişleri görür görmez bir parmak diş fırçası edinebilirsiniz.

Bebekler için özel olarak üretilen parmak diş fırçaları, genellikle silikon malzemelerden üretilir. Ucunda yumuşacık kıllar bulunan bu fırçalar, işaret parmağına takılarak kullanılır. Kıllar yumuşak olduğu için diş etlerine zarar vermeden bebeğinizin ağzını güvenli bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Diş çıkarma döneminde macun kullanmanıza gerek yok. Sadece su ve bebek fırçası ile günde bir kere temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

1 – 2 Yaşında Ağız Bakımı

Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde en az dört tane dişi olacaktır. Bu dönemde ağız bakımını daha özenli bir şekilde yapmalısınız. Çünkü sağlıklı bir ağız için gerekli altyapı hemen hemen bu döneme bağlıdır.

1 yaş grubu bebeklerin, yine macun kullanmadan bebek diş fırçası ile ağız temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Günde 2 kere, yemeklerden sonra olacak şekilde bir bakım rutin oluşturabilirsiniz.

İki yaşından sonra ise artık ince motor becerileri gelişeceğinden, bebeğinize kendi kendine diş fırçalamayı öğretmeye başlayabilirsiniz.

Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?

Çocukların 2 yaş civarı çatal-kaşık tutma gibi ince motor becerileri gelişmeye başladığı için, bu dönemde diş fırçalamaya da yönlendirilebilirler. Bu yaşta elbette yeteri kadar ağız hijyenini sağlayabilecek seviyede olmasalar da diş fırçalama alışkanlığı kazanabilmesi için iyi bir dönemdir. Aynı süreçte inatlaşma eğilimi de yüksek olacağından, bebeğinizi diş fırçalama konusunda fazla zorlamamaya ancak teşvik etmeye çalışın. Hatta süreci bir oyun haline getirebilirsiniz.

blank

Çocuğunuza dişlerini fırçalamadan önce ellerini yıkaması gerektiğini öğretin. Ardından, fırçayı nasıl tutması gerektiğini gösterin. Kolay olması açısından ilk önce dişler kapalı pozisyonda fırçalatın. Bir dişe ortalama 8 – 10 kere temas ederek ilerletin. İç yüzeylerde diş etinden dişe doğru yaptığımız süpürme hareketini de mutlaka gösterin. Ortalama iki dakika içinde diş temizliğini bitirip 2 – 3 defa su ile ağzını çalkalamasını öğretin. Son olarak, diş fırçasını yıkadıktan sonra kuruması için temiz kaba koymayı gösterebilirsiniz.

Çocuğunuza el yıkama alışkanlığı kazandırırken işinize yarayacak tüyolar bu yazımızda!

Macun Kullanmalı mıyım?

Bebeklerin ortalama 2 yaşına kadar diş macunu kullanması önerilmemektedir. Bu süreçte sadece su ve bebek diş fırçası kullanarak temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 3. yaşa doğru ise doğru miktarda florür içeren bebek diş macunu kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yaş aralığı için 1000 ppmF florür oranına sahip diş macunları yeterli olacaktır.

Diş Fırçalamayı Nasıl Öğretebilirim?

Çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanın ilk ve en önemli adımı, dişleri her gün düzenli olarak fırçalamaktır. Bunun yanında anne babanın da diş fırçalama alışkanlığı konusunda çocuklara örnek olacağı unutulmamalıdır. Örneğin, her sabah kalktıktan veya akşam yemek yedikten sonra dişinizi çocuğunuzla birlikte fırçalayabilirsiniz. Ya da diş fırçalama sürecini bir oyun haline getirebilirsiniz. Adımları doğru uyguladıkça çocuğunuza ‘Bravo’ gibi teşvik edici cümleler kurabilir veya ufak şeylerle onu ödüllendirebilirsiniz.

blank

İlk Diş Hekimi Ziyaretine Ne Zaman Gitmeliyiz?

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) ve Amerikan Dental Association (ADA) gibi kurumlar, yaptıkları araştırmalar neticesinde bebeklerin ilk diş kontrolünün 1 yaş civarı olması gerektiği konusunda görüş bildirmektedir. Bu da bebeğinizin 3 – 4 dişi olduğu döneme denk geliyor. İlk diş doktoru kontrolünden sonra, bebeğinizin dişi çıktıkça rutin kontrollere devam edebilirsiniz. Bu kontroller arasındaki sürenin 6 aydan uzun olmaması, ağız sağlığı açısından son derece önemlidir.

Biberon Çürüğüne Dikkat!

Bebeklerin, geceleri biberonla beslenerek uykuya daha kolay bir şekilde geçtiği biliniyor. Ancak anneler, sütün besleyiciliğinin artması biberonun ağzını pekmez veya bal gibi şekerli yiyecekler ile tatlandırabiliyor. Uyku sırasında da tükürük salgısı azaldığından dişler kendini temizleyemiyor ve bakterilerin oluşturduğu asit dişlere zarar vermeye başlıyor. Böylece çürük oluşması için gerekli zemin hazırlanmış oluyor.

Bunun önüne geçebilmek için bebeğin yatmadan en az yarım saat önce beslenmesi ve beslenmeden sonra mutlaka ağız temizliğinin yapılması gerekiyor.