Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuğunuza El Yıkama Alışkanlığı Kazandırırken İşinize Yarayacak Bilgiler!

Sağlığın ellerimiz ile ilişkisi yadsınamaz bir gerçek…  Tokalaşma, toplu taşıma araçlarını kullanma veya herhangi bir nesneyi tutma gibi günlük hayatın sıradan davranışları esnasında en çok ellerimizi kullanıyoruz. Haliyle bakteri, virüs veya parazit yumurtaları gibi hastalık yapıcı pek çok etken,  ellerimiz yoluyla bulaşabiliyor.

Bu gözle görülmeyen mikroorganizmalar ve neden olabilecekleri hastalıklardan korunmanın en etkili yolu ise düzenli olarak ellerimizi yıkamaktan geçiyor. Özellikle çocuklar, dokunarak öğrenme eğiliminde oldukları için, el hijyeni çocukluk döneminde daha da önemli bir hâl alıyor.

Peki, çocuklara el yıkama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuğunuz Öğrenirken Sizi Model Alacak

Model alarak öğrenme, bir çocuk için en iyi ve etkili öğrenme şeklidir. Çocuğunuz belli bir yaşa gelene kadar en çok sizinle vakit geçireceğinden, onun için en önemli rol model siz olacaksınız.

Boş vaktinizi değerlendirme şekliniz veya yemek yeme düzeniniz… Neredeyse her davranışınız çocuğunuz tarafından taklit edilecek, el yıkama alışkanlığınız da buna dahil… Örneğin; eve gelir gelmez ya da yemekten önce ellerinizi yıkamak için banyoya gider ve çocuğunuzun da size eşlik etmesini isterseniz, bir süre sonra çocuğunuz o alışkanlığı hiçbir eğitim veya baskıya ihtiyaç duymadan edinmiş olacaktır.

Onu Teşvik Edecek Objelerden Faydalanın

Oyun, çocuklara bir şeyler öğretmenin en kolay ve eğlenceli yollarından biridir. Siz de çocuğunuza el yıkama alışkanlığı kazandırmaya çalışırken, süreci daha keyifli hâle getirerek, öğrenmesini hızlandırabilirsiniz. Örneğin; ellerini yıkayacağı lavaboya sevdiği çizgi film figürlerinin çıkartmasını yapıştırabilirsiniz. Ya da kullanacağınız sabunluk, havlu vb. objeleri dikkat çekici ve renkli seçebilirsiniz. Hatta odasında, ellerini ne zaman yıkaması gerektiğini hatırlatan ufak bir köşe hazırlayarak onu teşvik edebilirsiniz.

Uygun Şartları Hazırlayın

Kimse zorlanarak yaptığı bir şeyden keyif almaz, hele ki çocuklar! Siz de banyonuzdaki şartları çocuğunuza uygun şekilde yeniden düzenlerseniz, çocuğunuza el yıkama alışkanlığı kazandırmanız çok daha kolay olur. Örneğin; çocuğunuzun boyu lavaboya yetişmiyorsa, altına bir tabure alabilirsiniz. Ya da musluk çok gerideyse, ucuna ufak bir hortum takarak şartları çocuğunuz için daha kolay hale getirebilirsiniz.

blank

30 Saniye Kuralını Uygulayın

Güçlü bir bağışıklık sistemi için ellerin düzenli olarak yıkanması gerekir. Ancak düzenli yıkamak kadar sağlıklı el yıkama kavramı da çok önemlidir. Bu da ellerimizi en az 30 saniye boyunca organik temizlik ürünleri kullanarak yıkamakla mümkün… Çünkü ancak bu sürede ellerimizi bakterilerden arındırmış ve el hijyenimizi sağlamış oluruz.

Bu nedenle hedefiniz, çocuğunuza sadece el yıkama alışkanlığı kazandırmak değil, doğru el yıkama tekniğini öğretmek olmalıdır.

*Minoris Köpük El Sabununu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz!

Adım Adım Doğru El Yıkama Tekniği

El yıkama alışkanlığı kazandırırken, çocuğunuzdan aşağıdaki adımları uygulamasını isteyebilirsiniz.

1.Adım: Elleri su ile ıslatma.

2.Adım: Organik el sabunu ile ellerini yıkama.

3.Adım: Parmak uçları, tırnak araları, parmak araları ve bilekleri iyice ovalama.

4.Adım: Köpük kalmayıncaya kadar elleri durulama.

5.Adım: Kurulama.