Çocuklarda D Vitamini Eksikliğini Önlemenin 5 Yolu

Çocuklarda D Vitamini Eksikliğini Önlemenin 5 Yolu

Kemik ve diş sağlığımızın olmazsa olmazı olan D vitamini; özellikle çocukların gelişimi için temel yapı taşlarından biridir. Yetersizliği durumunda raşitizm gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiği için olabildiğince güneş ışığından faydalanmak ve D vitamini içeren besinler tüketmek son derece önemlidir.

D Vitamini Nedir, Neden Önemlidir?

D vitamini; tıpta kalsiferol denilen, yağda çözünen ve yağ dokuda depolanan vitamin türlerinden biridir. D2 ve D3 olarak iki tipi bulunur. Kemiğin ana yapı taşlarından biri olan kalsiyumun emilebilmesi için vücudun D vitaminine ihtiyacı vardır. Aynı zamanda sinir sistemi, kaslar ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli rolleri bulunur. Çocuklarda ise eksikliği halinde raşitizm gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabildiğinden, düzenli doktor kontrolleri oldukça önemlidir.

blank

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Anne karnındaki bebeklerin D vitamini kaynağı elbette anneleridir. Bu nedenle anne adaylarının hamilelik döneminde D vitamini açısından zengin besinler tüketmesi ve eğer doktoru öneriyorsa takviye kullanması önemlidir. Doğduklarında ise önce plasentasından depoladığı D vitaminini kullanmaya başlayan bebekler, daha sonra yalnızca anne sütünün içeriğinde bulunan vitamin ve mineralleri vücutlarına alır. Anne sütü, neredeyse her vitamini barındırsa da K ve D vitamini açısından yeteri kadar zengin değildir. Bu nedenle bebeklerin doğumdan sonra D vitamini eksikliği yaşamaması için damla şeklinde takviyeler reçete edilir. Eğer takviye düzenli olarak kullanılmazsa, bebeklerde D vitamini eksikliği görülmesi olağandır.

Bunun dışında güneş ışığı alamayan bebeklerde de D vitamini eksikliği görülebilmektedir. Bu nedenle takviye ile birlikte bebeklerin günde 15 – 20 dakika güneş ışığından faydalanmasını sağlamak gerekir.

Anne sütünün faydaları için buraya tıklayabilirsiniz!

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Genellikle bebeklerde 2. aydan sonra belirti vermeye başlayan D vitamini eksikliğinin en önemli sinyali kafatası yumuşaklığıdır. Normal şartlarda, bebeklerin rahimden kolay bir şekilde çıkabilmeleri için kafatasları yumuşak ve esnektir. Ancak doğumdan belli bir süre sonra kafatası sertleşmeye ve bıngıldak ismi verilen yapılar birleşmeye başlar. Fakat D vitamini eksikliği yaşayan bebeklerde kafatasının sertleşmesi daha yavaş olur. Dokunulduğunda kafatası derisinde yumuşaklık hissedilir.

Bebeklerde D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında yer alan bir diğer önemli sinyal ise kemiklerdeki şekil bozukluğudur. Bu da aslında D vitamini eksikliğine bağlı oluşan raşitizm hastalığıdır. Özellikle parantez şeklini almış bacaklar raşitizmin tipik bir özelliğidir. Bununla birlikte ayaklarda şekil bozukluğu, oturmada problem, başı dik tutamama ya da el ve ayaklarda şişlik gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Kafatasının geç sertleşmesi ve kemik şekli bozukluklarına ek olarak, D vitamini eksikliği olan bebeklerde boyun uzamaması, motor becerilerde gecikme, kas güçsüzlüğü, iştahsızlık ve terleme gibi belirtiler de görülebilmektedir.

blank

  • Güneş Işığından Faydalanın

Güneş, en iyi D vitamini kaynağıdır. Her gün 10:00 – 15:00 saatleri arasında, yaklaşık 30 dakikalık güneşlenme ile çocuğunuzun D vitamini sentezlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şey, çıplak vücudun güneş görmesidir. Çünkü UV B ışınları camdan veya giysilerden geçemez. Yine aynı şekilde güneş koruyucu kremler de UV B ışınlarını engelleyeceğinden, D vitamini sentezlenmesini önleyecektir. Ancak koruyucu krem kullanmadan güneşe doğrudan maruz kalmanın da cilt kanseri riskini ve leke oluşumunu tetiklediği biliniyor. Burada ise uzmanların önerisi, el ve yüz bölgesinin kremle korunması, kol ve bacakların ise tamamen çıplak olması yönünde…

Bebeğinizi güneşlendirirken dikkat etmeniz gerekenler unsurlar için buraya tıklayabilirsiniz!

  • Doktorunuzun Bebeğiniz İçin Önerdiği Takviyeyi Düzenli Kullanın

Anne sütü, neredeyse her vitamin ve minerali barındıran mucizevi bir besindir. Bu zengin içeriği sayesinde bebeklerin ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi yeterlidir. Ancak anne sütü, D vitamini açısından yeteri kadar zengin değildir. Bu nedenle çocuk doktorlarının çoğu, doğumdan itibaren en az 1 yaşına kadar kullanılması için bebeklere D vitamini takviyesi reçete ederler. Eğer doktorunuz sizin bebeğiniz için de D vitamini takviyesi önerdiyse, mutlaka düzenli olarak kullanmalısınız. Çünkü bebeğiniz ister anne sütü ister formül mama ile besleniyor olsun, D vitamini eksikliği yaşama ihtimali yüksektir.

  • D Vitamini İçeren Besinleri Öğünlerinizden Eksik Etmeyin

Bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse, D vitaminini artık besinlerden de almaya başlayabilir. Ancak yiyeceklerde bulunan D vitamini, vücudun ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde değildir. Fakat yine de besinlerden mümkün olduğunca D vitamini almak faydalıdır. Peki, D vitamini hangi besinlerde bulunur? Başta somon ve uskumru gibi yağlı balıklar olmak üzere, süt ve süt ürünleri, yumurta, tahıl ürünleri ve maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzelerden D vitamini alınabilir.

  • Eğer Emziriyorsanız Siz de Beslenmenize Dikkat Edin

Emziren anneler yediklerine herkesten daha fazla dikkat etmelidir. Çünkü annenin yedikleri, süt yoluyla bebeği de beslemektedir. Haliyle, bu süreçte dengeli ve sağlıklı beslenmeye, D vitamini açısından zengin gıdalar tüketmeye ve bol sıvı almaya dikkat ederek hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz.