Paraben Nedir?

Paraben Nedir?

Paraben; ürünlerdeki mikrobik çoğalmayı önlemek amacıyla kullanılan, koruyucu kimyasal bir maddedir. Özellikle kozmetik sektöründe, ürünlerin raf ömrünü uzatmak ve bakteri oluşumunu önlemek için binlerce marka tarafından kullanılıyor.

Evimizdeki Gizli Tehlike: Paraben

Günümüz şartlarında organik beslenmek veya doğal ürünler ile kişisel hijyenimizi gerçekleştirmek neredeyse hayal oldu…

Elimizi attığımız her üründe onlarca, hatta yüzlerce kimyasal madde var. Özellikle sabun, şampuan, diş macunu veya nemlendirici krem gibi kişisel bakımımızda sıkça kullandığımız ürünlerde risk daha fazla. Bu ürünlerin hemen hemen hepsinde bulunan ve insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden kimyasallardan biri de paraben… Gelin, paraben nedir, parabenin zararları nelerdir, detaylıca inceleyelim.

Phenoxyethanol maddesinin zararları ile ilgili hazırladığımız makaleye, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Paraben Nedir?

Paraben; ürünlerdeki mikrobik çoğalmayı önlemek amacıyla kullanılan, koruyucu kimyasal bir maddedir. Özellikle kozmetik sektöründe, ürünlerin raf ömrünü uzatmak ve bakteri oluşumunu önlemek için binlerce marka tarafından kullanılıyor. Birkaç yıl öncesine kadar hemen hemen tüm deterjan, şampuan, krem, deodorant, parfüm ve diş macunu gibi kişisel bakım ürünlerinde bulunurken; insanlarda parabene karşı bilinç geliştikçe, üreticiler de parabensiz ürünlerini piyasaya sürmeye başladı. Ancak bu, şu an kullandığımız ürünlerde paraben olmadığı anlamına gelmiyor. Ne yazık ki hala raflardaki birçok üründe paraben bulunuyor.

blank

Paraben ve zararlı kimyasallar içermeyen Minoris Organik Bebek Ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Paraben Neden Zararlı?

  • Deri Hastalıklarına Davetiye Çıkartıyor: Parabenin bilinen en önemli etkisi, cilt hastalıklarına neden olabilmesidir. Yapılan pek çok araştırma, egzama ve paraben arasında bir paralellik olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte deride tahriş, kaşıntı ve kızarıklığa yol açabilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, parabenin özellikle yaz aylarında cildi daha da hassaslaştırdığı ve güneşin vücudumuza verdiği hasarı arttırdığı saptanmıştır.
  • Cilt Tarafından Emiliyor: Paraben, cilt tarafından emildiği için sadece yüzeyde kalmıyor, vücudu içten içe etkiliyor. Tüm dokulara, idrara ve hatta kana dahi karışabiliyor. 2004 yılında yayınlanan bilimsel bir makalede, meme kanseri olan kişilerin kanserli dokularında paraben tespit edildiği belirtildiğinde, endişelerin boyutu daha da arttı. (Kaynak)
  • Cildi Erken Yaşlandırıyor: Cildimizi nemlendirmek, güzelleştirmek ve kırışık oluşumunu önlemek için kullandığımız kozmetik ürünlerin içinde bulunan parabenin, erken yaşlanmaya yol açması her ne kadar ironik görünse de dermatoloji uzmanları etiketinde paraben yazan hiçbir ürünün kullanılmasını tavsiye etmemektedir.

 

  • Üreme Fonksiyonlarına Zarar Verebilir: Bazı çalışmalardan elde edilen bilgilere göre, parabenin erkek üreme fonksiyonlarına olumsuz etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Testesteron seviyesinde ve sperm sayısında azalmaya neden olabilmektedir.
  • Bebek Ürünlerine Dikkat! Söz konusu bebekler olduğunda, kişisel bakım ürünü alırken çok daha özenli davranmak gerekir. Parabenin, bebeklerde gelişim ve bağışıklık sistemi sorunlarına neden olabileceği düşünülmektedir.

Minoris Organik Saç ve Vücut Şampuanı’nı incelemek için tıklayın!

Paraben Nelerde Bulunur?

Parabenin zararları hakkında bilgi sahibi oldunuz, şimdi aklınıza ‘paraben neyde bulunur’ sorusu gelebilir. Paraben, başta kozmetik sektörü olmak üzere, gıda ve ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir ürün alırken, kendinizi ve ailenizi korumak adına etiketine göz gezdirmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.