Sıvı Sabunlar Çocukların Cildine Zarar Verir Mi

Sıvı Sabunlar Çocukların Cildine Zarar Verir Mi?

Gün içinde dokunduğumuz tüm yüzeylerde, milyonlarca bakteri veya virüs ile temas ediyoruz. Yüzeylerin dışında kişilerle tokalaşma veya nesne alışverişi yapma gibi günlük hayatın sıradan eylemleri esnasında da en çok ellerimizi kullanıyor, dolayısıyla gözümüzle göremediğimiz bu mikroorganizmalara yoğun bir şekilde maruz kalıyoruz.

Her ne kadar göremesek de hastalık yapıcı etkisi olan bakteri, virüs veya parazit gibi mikroorganizmalar, en çok yaz aylarında artıyor. Bununla birlikte hem kullanım amacı hem de nemli olması sebebiyle tuvaletler, bakteri yoğunluğu açısından en tehlikeleri yerlerin başında geliyor. Kapı kolu, musluk veya sifon derken temas ettiğimiz bu yüzeyler, aslında sağlığımızı ciddi anlamda tehdit edebiliyor. Kendimizi korumanın en kolay yolu ise elbette el yıkama alışkanlığından geçiyor. Burada da karşımıza üç seçenek çıkıyor; kalıp, sıvı ve köpük sabun… Peki, hangi el sabunu daha sağlıklı?

Kalıp Sabunlar Bakteri Yuvası Olabilir

Son zamanlarda farklı sabun çeşitleri tüketicilere sunulsa da insanoğlu yüzyıllardır katı sabunlar ile el hijyenini sağlıyor. Fakat Amerika’da yapılan bir araştırma, katı sabunların aslında el hijyeni için faydadan çok zarar doğurduğunu ortaya çıkardı. Araştırma kapsamında farklı markalara ait onlarca sabun incelendi. Çalışmalar neticesinde, kalıp sabunların kullanımdan sonra ıslak kalmasının, bakteri üretimini kolaylaştırdığı sonucuna ulaşıldı. Sabunun üzerinde biriken bakterilerin zamanla derine nüfuz ettiği, böylece bir sonraki kullanımda aslında eli yıkamaktan ziyade daha fazla kirletebildiği açıklandı. Özellikle alışveriş merkezleri, okullar ve iş yerleri gibi kalabalık olan yerlerde kalıp sabun kullanımının sağlıklı olmadığı belirtildi. Bu araştırmadan sonra ise insanlar kalıp sabuna alternatif olan diğer seçeneklere yönelmeye başladılar.

Sıvı Sabunlar da Sanıldığı Kadar Masum Değil

Kalıp sabunlar ile ilgili yapılan bu araştırmalar, insanları sıvı sabun kullanmaya yöneltse de sıvı sabunların da bakteri ürettiği biliniyor. Özellikle tekrar tekrar kullanılan ambalajlarda bu tehlikenin daha fazla olduğu düşünülüyor.

Sıvı sabunlardaki tehlike bununla da sınırlı kalmıyor. Uzmanlar, sıvı sabunların içinde daha fazla kimyasal madde olduğunu belirtiyor. Özellikle sabuna köpürtme özelliği veren sülfat adlı maddenin, sıvı sabunlarda daha yoğun kullanıldığı biliniyor. Sülfat dışında paraben ve phenoxyethanol gibi kanser ile ilişkilendirilen maddelerin, sıvı sabunlarda maliyeti düşürmek amacıyla yoğun bir şekilde kullanıldığı görülüyor. Tüm bu kimyasal maddeler ise elleri kurutarak başta egzama olmak üzere çeşitli deri hastalıklarına zemin hazırlıyor.

Bu riskin çocuklarda çok daha yüksek olduğu biliniyor. Çünkü çocukların cildi, yetişkinlere kıyasla çok daha hassas ve savunmasız bir yapıda oluyor. Haliyle başta sülfat olmak üzere çoğu kimyasal maddeye alerjik reaksiyon gösterebiliyorlar.

Konuyla ilgili Ege Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada, sıvı sabunun derideki açık yaralarla temas etmesinin oldukça riskli olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada, açık yaralara temas eden sıvı sabunların kanser ile ilişkili olabileceğine dair bulgulara rastlanılmıştır.

Sıvı Sabunlar Çocukların Cildine Zarar Verir Mi

En Güvenli Seçenek Köpük Formundaki Sabunlar

Son yıllarda kullanımı giderek yaygınlaşan köpük sabunlar ise uzmanlar tarafından el temizliği için en güvenli seçenek olarak görülüyor. Bunun en önemli sebebi ise köpük sabunların hijyenik bir kullanım imkânı sunmasıdır. Özellikle kalıp sabunlardaki bakteri üretimi ihtimali, köpük sabunlarda neredeyse hiç bulunmamaktadır.

Bununla birlikte pH değeri cilt ile uyumlu olduğundan, köpük sabunlar cilt bariyerine zarar vermiyor ve cildi kurutmuyor. Böylece alerji, tahriş ve diğer deri rahatsızlıklarının görülme olasılığı kalıp ve sıvı sabunlara kıyasla çok daha düşüktür.

Köpük sabunların cilde dost olması, aslında en çok da çocuklar için önemli bir avantaj sağlıyor. Zira, kalıp veya sıvı sabunlar, çocuklarda alerjilere, kızarıklıklara, tahrişe veya egzamaya sebep olabiliyor. Aynı şekilde hassas ciltli yetişkinlerde de birçok deri hastalığına zemin hazırlayabiliyorlar. Oysa köpük sabunların çoğu bitkisel ham maddeler ve nemlendirici gibi içerikler barındırıyor. Böylece en hassas ciltli kişiler bile gönül rahatlığı ile kullanabiliyor. Ancak her ihtimale karşı çocuklar ve hassas ciltli yetişkinler için Minoris Baby gibi tamamen organik köpük sabun kullanılması öneriliyor.

Köpük sabunlar yalnızca cilt için faydalı değil, kolayca çözünebildiği için çevreye de duyarlıdır. Aynı zamanda pompalı kullanım sebebiyle en ekonomik seçenektir. Tüm bu avantajlar düşünüldüğünde, köpük sabun elbette diğer formdaki sabunlardan bir adım öne çıkmaktadır.